Nowa wystawa w Centrum nauki da Vinci

Już od 5 grudnia 2015 roku Zwiedzający Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu będą mogli korzystać z nowej, interaktywnej ekspozycji. Jej tematem będzie organizm ludzki. Wystawa ma uświadomić Odwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Dlatego też przedstawiać będzie pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, funkcjonowanie układu krążenia, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie wskaże czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała.

Na nową wystawę składać się będzie wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci – twórca najpopularniejszego rysunku na świecie. Zwiedzający wystawę będą mogli zatem poznać postać włoskiego mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała przy stanowisku poświęconemu „Człowiekowi Wirtuwiańskiemu”. Każdy będzie miał możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej odpowiadającej jego sylwetce. Pierwsza część wystawy poświęcona będzie oddychaniu. Skupiać się będzie głównie na procesie wymiany gazowej zachodzącej w pęcherzykach płucnych. Zwiedzający będą mieli możliwość zbadania pojemności swoich płuc, zobaczą także różnicę w wydolności płuc palacza i osoby niepalącej.

Kolejna część wystawy przedstawi niezwykle ważną dla organizmu pracę serca. Odwiedzający Centrum Nauki na własne oczy zobaczą, jak pracuje serce i jakie substancje transportowane są we krwi. Zwiedzający zapoznają się także z rekcjami człowieka na bodźce zewnętrzne i przekonają się, jak szybko są w stanie reagować na bodźce sensoryczne: dotyk, światło i dźwięk. Goście Centrum Nauki będą mogli także naszkicować graf własnego snu. Nowa ekspozycja zwróci uwagę na istotne dla zdrowia utrzymywanie ciała w pozycji pionowej, a także na prawidłowe odżywianie. Eksponaty składające się na te części wystawy pokażą Zwiedzającemu m.in. jak pracuje ludzkie ciało podczas jazdy na rowerze, a także ile wody mieści się w jego organizmie. Wystawa uzupełniona będzie o dwie strefy, w których każdy będzie mógł przetestować sprawność fizyczną i umysłową. Zwiedzający sprawdzi, czy jest w stanie zapamiętać szyfr, czy przewrócić w myślach przedmiot. Przekona się także, jak szybko jest w stanie pobiec i jak wysoko skoczyć. Dla najmłodszych gości zostanie przygotowany specjalny plac zabaw, który wizualnie będzie przypominać serce człowieka.

Otwarcie nowej ekspozycji dla Zwiedzających odbędzie się w dniach 5 – 6 grudnia i będzie połączone z Mikołajkami. Centrum Nauki przygotowuje na ten dzień ofertę różnorodnych atrakcji oraz warsztatów naukowych i artystycznych. W tych dniach bilety będą tańsze o 50%. Od 8 grudnia zaś zmieni się nieznacznie cennik biletów – zostanie wprowadzona dodatkowa opłata za warsztaty.

Źródło artykułu: swietokrzyskie.travel

Powrót do góry