Letnie warsztaty weekendowe – DaVinci
- Opublikowano dnia: 07/05/2016
- Kategoria: Warsztaty, Wydarzenia, Wystawy
- Opublikowane przez: NoclegiChęciny
W każdą sobotę i niedzielę, aż do odwołania zapraszamy chętnych do wzięciu udziału w wyjątkowych warsztatach, które przygotowaliśmy dla was w ramach projektu „Przeszłość przyszłością regionu”. Zajęcia adresowane są zarówno do dzieci, jak i do dorosłych, którzy mają ochotę zapoznać się z polską tradycją w sposób ciekawy i atrakcyjny. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli samodzielnie stworzyć biżuterię z wydobywanych w naszym województwie minerałów, ulepić gliniane naczynia oraz stworzyć mieszankę leczniczych ziół. Warsztaty są bezpłatne. Zapraszamy do Centrum Nauki Leonardo da Vinci!
„Nie święci garnki lepią” – garncarstwo
Podczas zajęć zapoznamy się z jednym z najstarszych rzemiosł oraz samodzielnie wykonamy gliniane naczynia ze zdobieniami, które robi się przy pomocy dłuta. Chętni będą mogli zabrać swoje filiżanki i miseczki do domu. Zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych!
Gliniane naczynia pojawiły się na ziemiach polskich około 5400 lat przed naszą erą. Współcześnie garncarstwo wykorzystuje się do tworzenia rękodzieła, ale jest też techniką stosowaną w celach terapeutycznych. Wyrabianie gliny relaksuje, rozwija sprawność manualną (co jest szczególnie korzystne dla dzieci), usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija wyobraźnię, pomaga skupić uwagę i ukoić nerwy.
„Wiedźma uczy zielarstwa” – ziołolecznictwo
Uczestnicy warsztatów poznają lecznicze właściwości ziół. Dowiedzą się też, które zioła spotkać można w naszym regionie. Dzieci i dorośli, którzy wezmą udział w warsztatach będą mogli przygotować napary z kminku (w medycynie ludowej stosowany jako środek ułatwiający trawienie) oraz tymianku (łagodzącego dolegliwości żołądkowe oraz kaszel).
Ziołolecznictwo było bardzo popularne na ziemiach polskich. W każdej wsi przełomu XVIII i XIX wieku mieszkała przynajmniej jedna „wiedźma” – kobieta, która wie wszystko o roślinach i potrafi wykorzystać ich moc. Dziś coraz chętniej sięgamy po zioła, zastępując nimi chemiczne leki.
„Przyozdobieni dzięki tradycji” – biżuteria
Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie wykonać ręcznie robione bransoletki z marmuru i krzemienia pasiastego w pięknych kolorach. Biżuterię będzie można zabrać ze sobą do domu! Na warsztaty zaprosimy zarówno dzieci, jak i dorosłych best diet supplements.
Krzemień pasiasty jest minerałem, który wydobywa się w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza. Dawniej stosowano go między innymi do wyrobu siekierek o znaczeniu magicznym i obrzędowym. Jako element biżuterii krzemień ma podobno działanie lecznicze – usuwa zmęczenie, zwiększa witalność i przywraca pogodę ducha. Również marmur jest cennym zasobem województwa świętokrzyskiego. Bransoletka z tą skałą zapewnia podobno dobry nastrój, a także przyciąga prawdziwą miłość.
Źródło artykułu / zdjęć: Centrum Nauki Leonardo Da Vinci